UkrProSport.ru

Про вихованих баскетболістів і невихованих футболістів

...На початку п`ятдесятих років баскетбол не те що хворів, він дихав на ладан. Хвороба його називалася заморожуванням м`яча. Це знали всі. Але як її лікувати, ніхто не знав. У баскетболі велике перевага команди, що володіє м`ячем. І якщо одна з команд ставила перед собою мету утримати м`яч, зле доводилося і іншій команді, і глядачам. Ну, а що ж робити, коли не хоче команда атакувати? Правила-то вона не порушує. Так, глядачам це не подобається, але ж є ще такі поняття, як перемога, окуляри, зайняте місце ...

Відео: Мультики для малюків

І ось знайшлася людина - я, на жаль, не знаю його імені, - який врятував баскетбол від повільної, але неминучої смерті. Людина цей запропонував обмежити час, протягом якого команда може володіти м`ячем (в аматорському баскетболі це 30 секунд, в професійному - 24). Ось вже воістину, все геніальне просто. Тепер навіть здається дивним, як до цього не могли додуматися раніше.

У баскетболі правила змінюються часто - так часто, що сам Джеймс Нейсміт, довівши йому зараз побувати на матчі, дуже багато чого не зрозумів би в ним же створеної грі. Були не дуже розумні нововведення, були і стоять, але такого розумного, як правило 30 секунд, не було. Правило це можна порівняти з кисневою подушкою. А ще правильніше порівняти його з якимсь - на жаль, неіснуючим - ліками, прийнявши яке не просто виліковує, але і молодеешь. Якщо раніше баскетбол був стайером, який при бажанні робив різкі спурти, то, отримавши правило 30 секунд, він став спринтером: на своїй стаєрській - сорокахвилинною - дистанції баскетбол тільки зрідка дозволяє собі знизити темп - і то ненадовго, бо - чого доброго - прапорець впаде .

Хочу висловити ще деякі міркування щодо неспортивну спортсмена і неспортивні правил. Відразу ж зазначу. Ні в якій мірі не хочу брати під захист так звану тактику навмисного фолу в футболі. Мені вона противна взагалі, а особливо тоді, коли її застосовують як головне, як єдине навіть зброю в боротьбі проти майстерних форвардів. Існує певна закономірність: чим вищий клас нападника, тим частіше піддається він насильству. Кого частіше за інших збивають з ніг в нашому футболі? Стрельцова і Бишовця ... У мене серце обливалося кров`ю, коли я під час лондонського чемпіонату світу сидів біля телевізора і бачив, як ощадливо і холоднокровно вели облаву на великого Пеле. Я дивувався його терпінню і був засмучений, але не здивований, коли великий футболіст заявив, що на чемпіонатах світу він більше грати не буде.

Так, той, хто застосовує таку, з дозволу сказати, тактику, розписується у власній слабкості: він красномовно - якщо, звичайно, хамство дозволено назвати красномовним - заявляє, що не може перемогти в чесній боротьбі. Але це не тільки слабкість - це мерзота: можна без особливої натяжки сказати, що озброєний підлістю захисник б`є беззахисного суперника.

Відео: У свої 13 років він вже курить, п`є і б`є бомжів. Кохана, ми вбиваємо дітей.

Так, є ще захисники, які грають, а не подличают (до чого справа дійшла: радіємо, що не всі б`ють по ногах ...). Мені було дуже приємно бачити, як по-джентльменськи опікав того ж Пеле наш Валерій Воронін в московському матчі збірних СРСР і Бразилії. Воронін програв, але він чесно боровся, він не заплямував себе підлим вчинком. Спорт - це великий вихователь. Але багато хто вважає, що виховувати можна тільки перемогами, а по-моєму, красивим ураженням можна у вихованні глядача досягти більшого, ніж нечесної перемогою.

Але такі, як Валерій Воронін, як Альберт Шестерньов, - не правило. Правилом стає їх антипод - захисник, озброєний фолом. Серед них з`являються такі, які тільки в цьому ремеслі і спеціалізуються. Можна, напевно, навіть говорити про те, що з`явилася як така техніка знесення. Може бути, футбольний захисник - саме захисник, а не нападаючий, саме футболіст, а не велосипедист або гімнаст - людина з низьким інтелектом і задатками хулігана? Ні звичайно ж.




Беру на себе сміливість стверджувати, що підлість на футбольних полях - підлість, до якої ми починаємо звикати і ставитися як до явища якщо і не нормальному, то вже, в усякому разі, звичайному, - підлість ця живе і процвітає з мовчазної згоди і навіть схвалення футбольних правил. Мій патріотизм баскетболіста зайшов би занадто далеко, якби я заявив, що у баскетболістів і інтелект вище, ніж у футболістів, і що взагалі вони люди більш гуманні. Ні, просто баскетболісти краще виховані. А їх головний вихователь - правила гри, які одночасно є і правилами «гарного тону. Чим же іще пояснити, що в баскетболі, де контактів між суперниками ніяк не менше, ніж у футболі, ігровий бандитизм вкрай рідко присутній на матчі?

У баскетболі теж є не дуже-то спортивна тактика. І вона теж іменується тактикою умисного фолу. На цьому аналогія закінчується. У нас покарання пропорційно злочину. Гравець, який порушив правила - навіть ненавмисно, - отримує персональне зауваження (після п`ятого фолу він залишає майданчик), а команда, гравець якої зазнав агресії, або отримує право на два штрафних кидки, або вкидає м`яч з ауту. У нас, в баскетболі, немає особливого сенсу фолити, можна лише зірвати атаку, але дорогою ціною: або штрафними кидками противник набере ті ж два очки, або він отримує можливість провести іншу атаку. Ну, а якщо команда все-таки визнала, що їй вигідно зірвати атаку навіть ціною фолу, то і в цьому випадку її гравець не буде фолити по-футбольному жорстоко: по-перше, в цьому немає необхідності (і «тактичний» фол зриває атаку ) - по-друге, за це не тільки покарають двома штрафними кидками, але і видалять хулігана з майданчика.

Зрозумійте мене правильно: я буду вихваляти кодекс баскетбольних законів, а не баскетбольну тактику навмисного фолу. І у нас ця тактика не вважається верхом майстерності і джентльменства, ми не вважаємо її красивою. Але в баскетболі тактика ця не тільки неминуче зло, це і зло карається. Ну і оскільки все пізнається в порівнянні, то можна сказати, що наша тактика навмисного фолу - дитячі пустощі.

Побоюючись, що посилання на баскетбол здасться непереконливою (автор-то баскетболіст), наведу приклад з іншої гри - з хокею. Хокей я, до речі, не люблю: вже дуже швидко там розвиваються події, через що вони, на мій погляд, не дуже-то осмислені. Але ось правила, якими обслуговується хокей, досконаліше, ніж в будь-якій іншій відомій мені грі. Контактів між суперниками і виникає через цих контактів силової гри в хокей куди більше, ніж та в футболі, і в баскетболі. Забороніть в хокеї силову гру - зникне як такий і сам хокей. Разом з тим ніхто не нарікає на грубість хокеїстів, які не сварить існуючу і у них тактику навмисного фолу. Уявіть, однак, що з чиєїсь легкої руки в хокейному кодексі скасували статтю, що передбачає видалення сфолив гравця на 2, 5 і 10 хвилин! Хокей з гри перетворився б в льодове побоїще, а футбольні захисники, яких зараз так лають, в порівнянні з хокеїстами виглядали б пай-хлопчиками. До речі, хокейні правила найрадикальнішим чином виліковують спортсменів від хвороби, іменованої егоїзмом. За твій вчинок, за твою секундну слабкість розплачуються твої ж товариші: з величезним напруженням відбиваються твої партнери від чисельно переважаючого суперника - а ти сиди і дивись. Розумні правила хокею!




...Лають футбольних арбітрів. А якими, питається, правами вони наділені? Арбітр може або видалити гравця, що він робить вкрай рідко, або призначає штрафний - удар, який не дає супернику скільки-небудь істотної вигоди. У футболі м`яч утримати важче, ніж в. баскетболе- отже, контроль над м`ячем не дає відчутних благ. Голи ж безпосередньо зі штрафних рідкісні: захисник не такий вже дурень - він знає, де треба нанести удар своїй жертві. Між іншим, навіть найбезсоромніший захисник стає дуже педантичним у виборі засобів, якщо його підопічному вдалося прорватися до штрафного майданчика. Тепер він грубіянить тільки тоді, коли немає інших можливостей уберегти свої ворота.

Лають захисників і суддів, а лаяти-то в першу чергу треба правила. Тяжкий злочин - ліберальне покарання. Такий «гуманізм» не міг не призвести до хуліганства, делікатно іменується «брудною грою».

Відео: 10 найгірших БАТЬКІВ!

У баскетболі часто змінюються правила. Це і гідність баскетболу, і - одночасно - його недолік. Гідність - тому що ФІБА (Міжнародна федерація баскетболу) прагне здійснити три мети: спростити правила гри, зробивши тим самим баскетбол більш зрозумілим і доступним для зрітеля- підвищити темп гри, що покращує баскетбол-зреліще- зрівняти - наскільки це є можливим - шанси людей звичайного зростання і велетнів, що робить баскетбол, саму несправедливу з усіх існуючих ігор, трохи більш справедливим. Недолік - тому що правила змінюються занадто часто: не встигнеш як слід обжитися в одному баскетболі, а треба вже переїжджати в інший.

У футболі правила змінюються так рідко, що можна сказати, зовсім не змінюються. На мій погляд, це сумнівне гідність. Одна справа, коли правила не змінюють тому, що їх міняти не треба, - як, скажімо, в тому ж хокеї. Зовсім інша справа, коли правила не змінюють тому, що їх не хочуть міняти, - як у футболі. Уже хоча б тому, що закликами до захисників вести себе добре і докорами на адресу суддів за те, що захисники все-таки поводяться недобре, тактику навмисного фолу з футболу не виживеш. Потрібно якесь сильне засіб.

Однак не варто було б говорити про зміни правил. Зрештою, існує така річ, як традиції: може бути, через них, думав я, і не змінюють правила в футболі. Але порівняно недавно законодавці футболу змінили одну зі статей кодексу. Традиція, якщо вона існує, була порушена. Батьки футболу думали-думали і надумали: заборонили воротареві, коли у нього в руках м`яч, робити більше чотирьох кроків ...

Кажуть, що цим обмеженням завдали удару тим, хто любить «потягнути час». Ну що ж, мета була обрана стоїть: умисна затягування часу футболу не личить. Але засіб досягнення мети - ось що викликає сумнів. Тактику цю, якщо її можна назвати тактикою, правило чотирьох кроків не вдарило, а пощекотало. Хоча б тому, що тягне час у футболі не один тільки воротар.

Відео: Невихований кіт суперечить господині

У баскетболі і в хокеї часом не потягнеш: як тільки в грі настає пауза, негайно ж зупиняється секундомір, що відлічує час. То чи не краще було запозичити футболу ідею «чистого часу» або, скажімо, чому б не ввести параграф, згідно з яким м`яч з ауту НЕ вкидали б руками, а били ногами? І логічно (в футбол-то грають ногами), і по аутам стріляли б рідше (ногою щось м`яч далі виб`єш).

Що ж до тактики умисного фолу, то її, здається мені, можна було б нокаутувати - ну, не нокаутувати, так, принаймні, послати в нокдаун - скасуванням офсайду, не взагалі, а на той час, коли пробивається штрафний.

Втім, я вже говорю про те, про що говорити не збирався. Я не ставив перед собою мету критикувати що не подобається мені правила футболу, тим більше що футбол є в даному випадку як іллюстрація- при необхідності він міг би бути замінений гандболом, де через недосконалість правил гравці теж поводяться часом не найкращим чином.

Я просто хотів звернути увагу на одну невідповідність. Дуже часто звертають увагу на неспортивну поведінку гравця і вкрай рідко на неспортивность правил, які дозволяють, а часом і стимулюють не надто чесну гру. Іншими словами, приділяючи багато уваги слідству, чомусь забувають віддати належне причини, ніби й справді головне зло не в ній.

Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Про вихованих баскетболістів і невихованих футболістів