UkrProSport.ru

Сабоніс, який грає в баскетбол

Відео: Як інженер грає в баскетбол




Сабоніса два роки поспіль називали кращим баскетболістом Європи - почесть, якій до нього не удостоювався жоден інший гравець. Крім цього, він був названий одним з кращих гравців світового аматорського баскетболу. Нас, співвітчизників Сабоніса, оцінки ці, зрозуміло, обрадували - обрадували, але не здивували.
...Висхідною зіркою Сабоніса ніхто не називав. Не встиг назвати. На вершину слави Сабоніс НЕ зійшов і навіть не вибіг - злетів туди єдиним махом. Йому було трохи більше сімнадцяти, коли він дебютував на чемпіонаті країни. Йому ще не було вісімнадцяти, коли він вже грав на чемпіонаті світу. Жоден інший наш баскетболіст НЕ промчав з такою швидкістю з клубної команди в збірну. Йдеться про баскетбол, де хлопчаки ніколи висот не штурмували, ніколи їх штурмувати не будуть. У цій чоловічій потісі, крім вміння, яке до обдарованим і старанним може прийти і в ніжному віці, потрібна ще й сила - та сама, яку часто називають грубою, але без якої в тонкому баскетбольному ремеслі не обійтися і яка навіть до самим обдарованим і старанним в ніжному віці не приходить.
Всякий, хто вперше побачив Сабоніса, негайно ж поспішав назвати його зіркою. І не просто зіркою, а чарівником баскетболу. Баскетболістом милістю божою. Гравцем, рівного якому в вітчизняному баскетболі ще не було. На найвищі ступені ніхто не скупився - ні щедрі на похвали репортери, ні скупі на похвали тренери.
І ось що цікаво, всяка найвищий ступінь перестає бути такою, будь перебільшення скидається всього лише на констатацію очевидного факту, коли мова заходить про баскетбол Сабоніса.
Все це так, але коли після закінчення чемпіонату світу 1986 року у всіляких символічних п`ятірках неодмінно значився і Сабоніс, коли його назвали центровим № 1, одним з кращих гравців турніру, а дехто - і просто найкращим, у нас в країні не те щоб здивувалися - ошелешені були цієї приємної, скажімо так, несправедливістю. У нас не вважали його кращим гравцем нашої команди, а багато хто вважав, що саме через нього, через Сабоніса, команда змушена була задовольнятися другим місцем.
Хто ж правий?
Як ні парадоксально, але це той вкрай рідкісний випадок, коли праві і ті й інші. Просто все журі виходили з того, як грав Сабоніс, опоненти ж - з того, як Сабоніс міг, як він повинен був зіграти.
Оскільки міжнародних матчів, в яких Сабоніс грає гірше, ніж він може зіграти, не так вже й мало, висловлю свої міркування з цього приводу.
Причина перша - дуже поширеного властивості. У баскетболі, в усякому разі. Чим багатше гравець всілякими вміннями, тим бідніше він бажанням грати, як то кажуть, через «не можу». Як не намагаюся я пригадати тих, хто був наділений і вміннями, і бажаннями величезними, а більше трьох за чверть століття пригадати не можу. Це Юрій Корнєєв, якого вважали найкращим гравцем країни до Вольнова, Олександр Бєлов, який став таким після Паулаускаса, та Іван Едешко, кращий, на мій погляд, розігруючий нашого баскетболу.
Сабоніс, на жаль, виключення собою не являє - зараз, по крайней мере.
Причина друга, через яку блискуче грає Сабоніс грає все-таки гірше, ніж він міг би грати, - причина унікальна. У всякому разі, я не знаю жодного іншого спортсмена ні в жодному іншому виді спорту, який позбавлений був би можливості прогресувати через те лише, що у нього немає рівних йому під силу суперників.
А що ж ті, хто були кращими баскетболістами до Сабоніса, - вони-то чим від нього відрізнялися? Та тим, що Сабоніс при своїх 220 сантиметрах на 20 сантиметрів - та проститься мені такий вислів - краще навіть самого кращого з них. Вірно, і Вольнов, і Бєлов були дуже вправні в повітряній боротьбі, як, втім, і Корнєєв з Паулаускасом. Але оскільки їхні суперники були приблизно однакового зросту з ними, а то і вище, всім їм доводилося на кожному тренуванні, в кожному матчі докладати максимум зусиль, щоб домогтися свого. Нестачі суперників у них не відчувалося, а, отже, наявний і стимул тренуватися в своє задоволення, грати через «не можу» - стимул, який часто відсутня у Сабоніса.
У «Жальгірісі» немає жодного гравця, здатного потягатися з ним в зростанні. В інших командах таких двоє: Олександр Білостінний і Володимир Ткаченко.
Стало бути, на тренуваннях «Жальгіріса» у Сабоніса немає і бути не може особливого бажання старатися. Воно, це бажання, з`являється у нього матчах в десяти - не більш - чемпіонатах країни. А це така трохи, яку і в розрахунок-то приймати не варто.
І уявити собі важко, як же грав би Сабоніс, будь він побоевітее, будь у нього побільше супротивників, які змушували б його хоча б у кожному другому матчі грати у вищій мірі старанно. Але до чого ж великий в баскетболі чи не уявлюваного, а реальний Сабоніс, якщо знає толк в грі і гравців тренер Володимир Кондрашин сказав якось, що Сабоніс витримує порівняння з Біллом Расселом і Вілтом Чемберленом (хоча обидва американця вже давно пішли на спокій, вони і до цього дня значаться в збірній професіоналів всіх часів, а перший з них просто названий кращим з коли-небудь грали в баскетбол).
Що ж до мене, то я переконаний, що будь-яка з команд нашої вищої ліги, отримай вона Сабоніса, цілком могла б претендувати на перше місце в чемпіонаті країни. І при всій моїй повазі до «Жальгирісу» я знову-таки впевнений, що без Сабоніса ходила б зараз його команда в міцних середняків.
Першій частині цього прогнозу ви вільні вірити або не вірити, бо довести свою правоту я, ясна річ, не зумію. Що ж до другої, то за доказами справа не стане. Протягом тридцяти з гаком років «Жальгіріс» жодного разу не був близький до золотих медалей. Прийшов Сабоніс, і в чотирьох поспіль суперфіналі, переможець яких отримує золоті медалі, брав участь «Жальгіріс».
У 1986 році «Жальгіріс» став першою радянською командою, яка здобула Міжконтинентальний кубок, один з найпрестижніших в баскетболі призів, бо його власник дістає право вважатися чемпіоном світу серед клубних команд. Незабаром після цього почався чемпіонат країни. «Жальгіріс» стартував без травмованого Сабоніса. У восьми перших матчах литовська команда зазнала чотирьох поразок.

Відео: Uncle Drew | Chapter 1 | Pepsi Max

Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Сабоніс, який грає в баскетбол