UkrProSport.ru

Сабоніс, який грає в баскетбол

Відео: Ботаніки рвуть всіх в баскетбол

Яким з баскетбольних умінь обділений Арвідас Сабоніс, я не побачив. І дуже сумніваюся, що це зумів би побачити хто-небудь, навіть якщо пошуки він вів дуже старанно. А ось що Сабонісу в баскетболі любо, в чому він особливо відзначився - цього і дошукуватися не треба. Це стає ясніше ясного для всякого, хто хоча б один-єдиний раз побував на матчі за участю Сабоніса.
Пас - ось від чого отримує задоволення в грі Сабоніс. І Сабоніс, і ті, хто бачать Сабоніса в грі.
Пам`ятаючи про те, що немає нічого більш об`єктивно, ніж тотожність безлічі суб`єктивних оцінок, я провів свого роду опитування серед тренерів, гравців, суддів. Всім їм було поставлено питання: «Хто з баскетболістів, які грають зараз або грали колись, може по частині паса потягатися з Сабонісом?» Так ось єдиний, хто переміг Сабоніса - та й то з невеликою перевагою, - Валдіс Валтерс. Але Валтерс-то по штату, як то кажуть, належало перемогти Сабоніса: він - розігруючий.

Відео: ШКОЛЯРІ, ЯКІ надерут ТОБІ зад!

Розмовляючи якось з Вольнова, я поскаржився на те, що не був свого часу знятий фільм «Грає Геннадій Вольнов», щоб і через багато років могли б чогось повчитися у нього юні баскетболісти. Вольнов скептично зауважив, що в фільмах такого роду потреби немає. «Техніка застаріває швидко, - сказав він. - Минуло б зовсім небагато часу, і, коментуючи фільм, тренер раз у раз мав би говорити своїм учням: «Кидок Вольнова був хороший на ті часи: зараз же і стрибок, кидка попередній, повинен бути вище, і траєкторія м`яча покруче». А в цій ситуації не треба було переривати дриблінг - просто слід було передоручити м`яч лівій руці. В моє-то час можна було бути одноруким дріблер, зараз це важко, а ще через деякий час буде неможливо ».
Вважаю, що правота Вольнова не повністю. Хоча давним-давно він вже не грає, але чогось міг би навчити Мальцов і сьогодні. Ну, скажімо, техніку гри в захисті.
І в чому я більш ніж переконаний, так це в тому, що дуже і дуже не скоро застарів б, якби він був знятий, фільм «Паси Арвідаса Сабоніса». Ще довгі роки з користю для себе дивилися б його майбутні центрові, юні центрові і з великим задоволенням - глядачі, навіть ті з них, на кого баскетбол не виробляє дуже вже сильного враження.




Це зараз сабонісовскіе паси приводять мене в захват і без жодних там «але». А на перших його матчах ставився я до них не без настороженості. Тоді, у всякому разі, я б не став про них писати так, як пишу зараз. Чи не паси сабонісовскіе змінилися - змінилося моє до них ставлення. ... Вам не знайти тренера, який хотів би секунд за десять до кінця матчу мати перевагу в очко - за тієї умови, що м`ячем володітимуть суперники. Така ціна м`яча і, отже, паса.
Про це - ось чому. Дуже часто бувають випадки, коли Сабоніс цілком міг зіграти і обережніше - або утриматися від пасу, або дати такої, при якому ризик втратити м`яч був би мізерно малий. Я і тоді, звичайно, розумів, що сабонісовскіе паси мають і свої переваги: вони дозволяли негайно ж завершувати атаку, тримали в напрузі суперників, змушуючи їх або помилитися, або фолити.
Так-то це так, але чи не занадто високою ціною довелося б розплачуватися, якби пас невдалим? Та й чи завжди потрібно робити неочевидні ходи, якщо, не обіцяючи ніякої вигоди, тримають вони, між іншим, в напрузі і партнерів?
Ні, думав я, сабонісовской грі явно бракувало обґрунтованості, надійності. Баскетбол - не футбол, де втрата м`яча в центрі поля вкрай рідко Наказ голом і баскетболіст повинен ризикувати, коли не ризикувати вже не можна. А про Сабоніс можна було б сказати, що не ризикує він лише в тому випадку, коли немає можливості ризикувати, але в тому-то і справа, що чи не завжди він таку можливість вишукує. Ні, надмірно гаряче пристрасть до гострих відчуттів слід остудити: баскетбол - справа артільне, і не всякому «хочу» треба давати «добро».
Сабоніс був вельми щасливий. І це скоріше засмучувало, ніж радувало. Вона, Удача, - особа приємна, але покладатися на її сталість небезпечно. Та й невгамовна захопленість трибун могла послужити Сабонісу погану службу: ніщо так не переконує у своїй правоті - і правого, і неправого, - як гучне визнання натовпу.
Але йшов матч за матчем, і до того, схоже, полюбився Сабоніс, удачі, що вона не побажала, розлучатися з ним. Вирішивши перевірити себе, я дізнався у всезнаючої баскетбольної статистики, що раз у раз ризикує Сабоніс втрачає м`ячі не частіше, ніж дозволяється їх втрачати при передачах, - навіть рідше.
Ну що ж, коли відомий відповідь на завдання, легко знайти і рішення. Ризик - величина змінна: то, що вважалося колись небезпечним заняттям, колись стає надійним. Стає не автоматично, а старанням і вмінням людини, що засумнівався в тому, що щось там слід робити так і забороняється - інакше. А приручена удача - це вже майстерність.




Я б анітрохи не здивувався, побачивши, що Сабоніс раз по раз «ставить горщики» (в перекладі з баскетбольного сленгу це означає, що той, хто захищається змахнув, накрив, а то і перехопив м`яч, який вже починає або ось-ось почне свій політ в кошик ). Чи не здивувався б, хоча до цього-то якраз Сабоніс нас і не привчив.
Сабоніс, схоже, намірився зруйнувати роками, десятиліттями створювався стереотип баскетболіста. І р цьому свій намір неабияк досяг успіху.
Високий, рухливий, з довгими руками, Сабоніс змушує нас чекати, що, і не дуже-то намагаючись, почне він зараз вигравати під своїм щитом одну повітряну дуель за одною.
Що Сабоніс відмінний чистильник, в тому немає сумнівів. Чи не всі м`ячі, які минули кошик його команди, дістаються йому. Деякі з м`ячів виявляються в руках Сабоніса раніше, ніж долітають до щита. Але ось ці самі «горщики», які так любі трибунам, Сабоніс ставить вкрай рідко. Чи не тому, гадаю, уникає Сабоніс ближнього бою, що не вміє його вести, - тому що вести його не хоче.
А до того, щоб не хотіти, є у нього причина вельми поважного властивості. У баскетболі, який, як і хокей, мислиться без контактів, ці самі контакти на відміну від хокею карані. І Сабоніс, знаючи, як він потрібен команді, страшиться помилки - своїй або суддівської, - бо і та і інша можуть закінчитися фолом, після п`ятого з яких ти вже не гравець ...
І повернуся ще раз до Сабонісу-распассовщіку. Велетні - наші, у всякому-то випадку, - ніколи не були мастаки на паси (ну як тут не сказати, що перед пасами вони пасували?). Але з цим стереотипом я б легко розлучився. Найважче розлучитися з іншим, який створений виглядом Сабоніса.
Сабоніс не схожий на свої паси. Як би це сказати більш грамотний і точніше? Зовнішній вигляд Сабоніса не відповідає образу умільця по частині пасів - образу, який створений баскетболом і баскетболістами.
Пас, маленьке диво баскетболу, - це точність, ризик і несподіванка. На відміну від кидка, який майже ніколи не буває несподіваним, гострий пас майже завжди - раптом. Стало бути, майстру по частині паса слід бути розважливим і володіти бурхливим темпераментом.
Що стосується розважливості, то тут ніякого невідповідності не спостерігається. Не знаю, чи любить Сабоніс шахи, але я його бачу за шахівницею - граючим, вирішальним етюд або завдання.
З темпераментностью справа йде зовсім по-іншому. Ні тобі палаючого погляду, ні гучних вигуків, ні спотвореного гримасою обличчя - одне суцільне спокій. Навіть не спокій, а флегматичність, що межує з сонливістю, - ось що можна побачити на обличчі Сабоніса в самі напружені моменти матчу. Ні, поширеній поданням про бурхливий темперамент вигляд цього флегматика явно не відповідає!

Про гру Сабоніса треба, напевно, детальніше. Робити цього, однак, не стану. Просто я не з тих сміливців-оптимістів, які, переказуючи своїми словами вірші, перебувають у впевненості, що слухач відчуває ті ж самі почуття, які відчували вони, коли вірші ці читали.
А ось на прогноз - на безпомилковий, вибачте за самовпевненість, прогноз - наважуся. Увімкніть хоча б раз свій телевізор, коли грає Каунаський «Жальгіріс» або збірна країни, і після цього ви вже неодмінно будете шукати зустрічей з Арвідас Сабонісом, який грає в баскетбол.

Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Сабоніс, який грає в баскетбол