UkrProSport.ru

В Іграх взяли участь 924 спортсмена з 32 країн. Розігрувалися 25 золотих медалей. Вперше на Білу олімпіаду приїхали спортсмени СРСР - вони стартували у всіх видах програми, крім бобслею і фігурного катання. Їх виступ був дуже успішним: набравши 103 очка і завоювавши 16 медалей (7 золотих, 3 срібні і 6 бронзових), вони завоювали 1-е місце в загальнокомандному заліку. 2-е місце - за спортсменами Австрії - 66,5 очка, 11 нагород (4золотие), 3-е - у фінів - 5 очок, 7 медалей.
Приємно, що серед героїв стартів Білої олімпіади були і ленінградці. Їх у складі спортивної делегації СРСР було 9. Вони завоювали 4 медалі: в особистих змаганнях - 2 золоті, в командних - 1 золоту і 1 срібну - і отримали в загальнокомандному заліку 19,41 очка- 18,84 відсотка від загальної кількості очок всієї делегації СРСР.
...Вперше спортивний світ дізнався про неї в 1951 році під час IX Всесвітніх зимових студентських Ігор в Румунії. «Дві срібні медалі в лижних гонках дісталися Ленінградці Любові Козирєвої», - з`явилося тоді в газетах. Ще два роки по тому, на змаганнях Всесвітніх студентських ігор в Австрії, наша землячка взагалі не мала собі рівних, перемігши на обох дистанціях і в складі естафетного тріо. А в 1954 році радянські лижники дебютували в чемпіонаті світу, і з шведського міста Фалуна ленінградка привезла на береги Неви 2 золоті нагороди. Так що в Кортіна д`Ампеццо спортсменка приїхала вже в почесних (хоча, зрозуміло, неофіційному) званні «королеви лижні».
28 січня 1956 року. Ідуть одна за одною на 10-кілометрову дистанцію лижниці: наші Каалесте, Ерошина, Колчина, фінська спортсменка Рантанен, шведка Едстрем, Козирєва. На 5 кілометрах швидше за всіх була Козирєва. 17 хвилин 47 секунд - фіксують секундоміри. У Радьі Ерошина виграно лише 6 секунд. Значить, треба ще прискорити темп, до максимуму. І лине, лине вздовж живого коридору «королева лижні». Всі з нетерпінням чекають її результату - адже Любі вдалося обійти на лижні декількох суперниць. 38 хвилин 11 секунд. Це перемога! І дві золоті медалі - чемпіонки Олімпійських ігор і світу! Адже за рішенням Міжнародної лижної федерації олімпійські старти в Кортіна д`Ампеццо одночасно були і першістю світу.
Ось що писала французька спортивна газета «Екіп»: «Перемога Любові Козирєвої в гонці для жінок, розіграної при чудовій і холодній погоді в суботу, нікого не здивувала. Її чекали, як очікували і наполегливої боротьби з боку її співвітчизниці Р. Ерошина ».
Хто міг засумніватися в тому, що саме збірна СРСР виграє жіночу естафету 3x5 кілометрів ?! Але «планування» в спорті - справа хитке. Наша землячка стартувала на першому етапі естафети. Козирєва фінішувала за 22 хвилини 58 секунд, відірвавшись від найближчого суперниці - фінської лижниці С. Полкунен на 24 секунди. Однак на наступному етапі несподівано для більшості фахівців другий час дня показала фінка М. Хіетаміес - 22 хвилини 20 секунд. І хоча всього 18 секунд програла їй Колчина, перевага радянської команди перед останнім етапом скоротилося до 6 секунд. На жаль, їх виявилося недостатньо: підвело падіння Ерошина на третьому етапі. І збірна Фінляндії перемогла в естафеті, а наші спортсменки виявилися другими. Козирєва отримала свою другу нагороду - срібну ...
Всього-то два роки поділяли відбувся в 1954 році чемпіонат світу з лижного спорту в шведському місті Фалуне від стартів в Кортіна д`Ампеццо. І ці два роки на устах усіх любителів лижних гонок було ім`я ленінградця Володимира Кузіна. Радянські лижники дебютували на тому чемпіонаті, і мало хто розраховував, що їм відразу ж вдасться домогтися значних успіхів. Їхав ж Кузін з Фалуна головним героєм лижних гонок з трьома медалями - двома золотими і срібною. Так що в столицю VII зимових Олімпійських ігор Кузін приїхав з титулом «короля лижні». Буквально напередодні стартів наш земляк переніс хворобу і, природно, в повну силу виступити не зміг. Гонка на 30 кілометрів принесла йому 10-е місце, а 15-кілометрів-вая - 5-е. І ось - чоловіча естафета 4x10 кілометрів. Фаворитами, і не без підстав, вважалися спортсмени Фінляндії. Спортивну честь радянської олімпійської команди захищали Ф. Терентьєв з Петрозаводська, москвичі П. Колчин, А. Анікін і ленінградець В. Кузін. Тон задав досвідчений Терентьєв, який зумів виграти у найближчого конкурента - фіна А. Кіуру більше півтори хвилини. Відмінно подолав другий етап Колчин, ще більш закріпив лідерство команди. І хоча час прийняв від нього естафету Анікіна було набагато гірше, ніж у Колчина, провідне становище радянського квартету збереглося. У Кузіна завдання полягало в одному - втримати перевагу. А це означало - не ризикувати, але і не дати себе обійти таким грізним суперникам, як олімпійські чемпіони швед С. Ернберг, фін В. Хакулинен і норвежець К. Бренден. Наш земляк блискуче витримав важке випробування і фінішував першим. Згодом 2 години 15 хвилин 30 секунд збірна команда СРСР стала олімпійським чемпіоном ...
У боях на крижаній доріжці ленінградці теж мали право розраховувати на «золотий» успіх. Адже на Ігри відправився наш прославлений земляк Борис Шилков.
Тріумфальним був спортивний шлях техніка Кіровського заводу, який потім студентом Інституту фізкультури імені П. Ф. Лесгафта. Ще за 4 роки до VII зимових Ігор 25-річний ленінградець на високогірному катку Медео повторив світовий рекорд відомого норвежця Г. Енгнестангена на півторакілометровій дистанції, встановлений в 1939 році. Рік по тому він став абсолютним чемпіоном СРСР і срібним призером першості світу. А в 1954 році здивував навіть бувалих фахівців, ставши абсолютним чемпіоном світу, Європи та СРСР.
Особливий «фон» створив олімпійському дебюту Бориса Шилкова його старий товариш по збірній СРСР москвич Євген Гришин: вже в першому забігу на 500 метрів він поліпшив і світовий та олімпійський рекорди, показавши час 40,2 секунди, і спортивна делегація СРСР записала на свій рахунок золоту медаль. На наступний день треба було стартувати Шилкова. Дистанція 5000 метрів. Забігаючи наперед, відзначимо: 16 людина поліпшили в той день олімпійський рекорд! Паш земляк прийняв старт в четвертій парі. Уже з перших кіл всім присутнім на стадіоні стало ясно: виступає один з головних претендентів на «золото». Правда, десь на середині дистанції Шилков дещо зменшив темп. Однак час - 7 хвилин 48,7 секунди - не тільки було найкращим в цей день, а й другим в історії ковзанярського спорту. Шилков став чемпіоном VII зимових Ігор. Шведу С. Ерікссону дісталася срібна медаль, а бронзова - харків`янину Олегу Гончаренко.
Крім вищезгаданих спортсменів на Іграх в Кортіна д`Ампеццо взяли участь ще чотири наших земляка. Двоєборець Н. Гусаков в підсумковій турнірній таблиці був сьомим, а Л. Федоров - десятим. У лижній гонці на 10-кілометровій дистанції стартувала А. Каалесте і зайняла 9-е місце. У змаганнях ковзанярів наш Б. Якимов виступив двічі: на дистанції 5000 метрів фінішував дев`ятнадцятим, а на 10-кілометровій у нього був сьомий результат.