UkrProSport.ru

X зимові олімпійські ігри 6-18 лютого 1968 года.гренобль (франція)

Відео: зимові олімпійські ігри 1968

+1158 спортсменів з 37 країн - такого широкого представництва не було ні на одній з попередніх Білих олімпіад. Розігрувалися 35 золотих медалей. У п`ятий раз за історію зимових Ігор у загальнокомандному заліку попереду були спортсмени Норвегії: вони завоювали 14 медалей (6 золотих) і набрали 103 очки. Радянські спортсмени, що показали кращі результати тільки в двох видах спорту - біатлоні і хокеї, - отримали 13 медалей (5 золотих). У них 92 очка та 2-е місце. 3-е - у Австрії - 79 очок, 11 медалей.
У складі спортивної делегації СРСР виступали 11 ленінградців. Вони завоювали 4 золоті медалі: в особистих змаганнях - одну, в командних - три - і отримали в загальнокомандному заліку 19,75 очка - 21,47 відсотка від загальної кількості очок всієї делегації СРСР.
Заключне «золото» в Греноблі дісталося нашому земляку-в змаганнях зі стрибків на лижах з великого трампліна. Завоював її зовсім несподівано, але тим не менше цілком заслужено молодий армієць Володимир Бєлоусов. «Це було надзвичайне але красі, яскравості і напруженості спортивної боротьби видовище, - писала Гренобльському газета« Олімпік суар », - в якому головну роль блискуче виконав радянський літаючий лижник Володимир Бєлоусов. Йому вдалося підкорити і глядачів, і суддів. Його стрибки, відмінно поєднують міць, дальність з чудовим стилем, що летить силует цього спортсмена надовго запам`ятаються тим, кому пощастило бути в цей день в Сен-Нізье ».
Два олімпійські випробування випали в Греноблі на частку дебютанта збірної СРСР. Спочатку - стрибки з середнього (70-метрового) трампліну, а вже потім - з великого (90-метрового). Перший бар`єр подолав порівняно вдало: виявився восьмим (між іншим, після першого стрибка займав 20-е місце). У збірній СРСР попереду Володимира в підсумковій таблиці був тільки його земляк Анатолій Жегланов, що влаштувався на шостому рядку з 211,5 бала. Чемпіонський титул дістався відомому чехословацькому літаючого лижника Іржі Рашке.
І ось - стрибки з 90-метрового трампліну. Ленінградців дістався номер 55, а це означало - стрибати йому серед замикаючих. Сюрприз підніс уже відкривав змагання норвежець Роалдсет, який стрибнув на 100,5 метра. У радянського спортсмена Володимира Смирнова всього 88 метрів. Гарий Напалков із Нижнього Новгорода приземлився набагато далі - на позначці 96,5 метра. І зовсім уже молодець ленінградець Жегланов - 99 метрів з хорошою сумою балів - 108,5. Японець Фудісава - 101 метр, 116,8 бала! «Не пішли» стрибки у Рашки. Настав нарешті черга Білоусова. І захоплено ахнули 58 тисяч глядачів: 101,5 метра!
Друга спроба. Рашка - 98 метрів. Білоусов - 98,5 метра. Красиво, технічно! У сумі двох прижков- 231,3 бала. У 21 рік Володимир став і чемпіоном Білої олімпіади, і одним з її головних героїв.
А починав він спортивний шлях у 1959 році в селищі Всеволожский під Ленінградом - у відділенні дитячої спортшколи «Локомотив». Перший стрибок зробив під керівництвом тренера Аркадія Федоровича Воробйова. І саме Аркадій Федорович першим розцілував 18 лютого 1968 року нового олімпійського чемпіона.
Анатолій Жегланов цього разу був восьмим (205,7 бала).
...З великою надією чекали виходу на старт майстрів біатлону. Основними суперниками збірної наших біатлоністів в естафеті 4X7,5 кілометра, вперше включеної до програми Ігор, були, безумовно, норвежці, успішно виступили напередодні в особистих змаганнях. У команді СРСР (в порядку етапів) - мешканець Новосибірську Олександр Тихонов, срібний призер чемпіонату світу ленінградець Микола Пузанов, потім ще один спортсмен з Новосибірська - чемпіон світу Віктор Маматов і, нарешті, москвич Володимир Гундарцев Володимир Ілліч. Темп задав наймолодший в квартеті Олександр Тихонов, в активі якого була вже срібна медаль цих Ігор. Він зумів передати естафету Пузанову за 45 секунд до того, як завершив свій етап найближчий із суперників. Пузанову, промахнувшись на вогневому рубежі по одній з мішеней, довелося пройти 200 «штрафних» метрів. Але в підсумку наш земляк все ж передав естафету Маматова на 44,5 секунди раніше, ніж відправив у шлях свого товариша по команді норвежець. Довершили справу Маматов і Гундарцев Володимир Ілліч, який завоював напередодні в особистих змаганнях «бронзу». Час збірної СРСР - 2 години 13 хвилин 2,4 секунди, норвезької - 2 години 14 хвилин 50,2 секунди.
Для Миколи Пузанова X Ігри були другими. У 1964 році він відмінно пройшов 20-кілометрову гонку, але погано стріляв. Йому одному з тієї чотирирічної давності збірної вдалося приїхати в олімпійський Гренобль ...
У X зимових Іграх взяли участь ще шестеро ленінградців. Фігуристи Л. Білоусова і О. Протопопов стали олімпійськими чемпіонами вдруге. Цілком успішним можна вважати і виступ Т. Москвіною і А. Мішина, які посіли в змаганнях спортивних пар 5-е місце. Двоє наших земляків було в складі збірної з двоєборства (стрибки з трампліна і лижна гонка): Р. Макара зайняв 7-е місце, а М. Артюхов - 19-е.