UkrProSport.ru

Viii зимові олімпійські ігри 18-28 лютого 1960 року. Скво-веллі (сша)

В іграх взяли участь 665 спортсменів з 30 країн. Вперше в зимових Іграх виступили представники всіх п`яти континентів. Також вперше в програму були включені змагання з біатлону - гонка на 20 кілометрів зі стрільбою. Зате вони виявилися єдиними, в програмі яких не було бобслею. Всього розігрувалися 27 золотих медалей.
І знову радянські спортсмени добилися переконливої перемоги за всіма показниками - 146,5 очка, 21 медаль (7 золотих). Різна кількість очок - по 62 - набрали спортсмени США і Швеції, але у господарів Ігор виявилося кілька краще співвідношення завойованих медалей (3 золоті, 4 срібні та 3 бронзові). У шведів - 3 золоті і по 2 срібні та бронзові нагороди.
Десять днів у сонячній Каліфорнійській долині вирували спортивні пристрасті, що називається, на найвищому рівні. Це була вже друга зимова Олімпіада радянських спортсменів, і нікого не дивували їх майже щоденні перемоги на снігових і крижаних стадіонах.
У складі радянської спортивної делегації виступали 10 ленінградців, які завоювали 4 медалі: в особистих змаганнях - 1 золоту і 2 бронзовие- в командних- 1 срібну. Вони отримали в загальнокомандному заліку 20,66 очка - 14,15 відсотка від загальної кількості очок всієї делегації СРСР.
У прогнозах імовірною переможницею стартів конькобежек на 500-метровій дистанції називалася світова рекордсменка ленінградка Тамара Рилова. Наша досвідчена землячка, ексчемпіонка світу, за жеребом виступала в парі з іншою екс-чемпіонкою світу - Е. Хуттунен з Фінляндії. Рилова зуміла виграти у суперниць 2,4 секунди, показавши хороший час - 46,2 секунди. Однак в одному з попередніх забігів X. Хаазе з НДР фінішувала за 45,9 секунди, не дотягнувши до світового рекорду всього 0,3 секунди. Вона і стала першою чемпіонкою VIII зимових Ігор. Час же ленінградки дозволило їй зайняти лише 4-е місце.
І все-таки привезла олімпійську нагороду на береги Неви з далекої «Долини індіанок» Рилова! Забіги на кілометровій дистанції принесли успіх 22-річної Кларі Гусєвої з Рязані, «срібло» дісталося X. Хаазе, а на третю сходинку зійшла Рилова - 1 хвилина 34,8 секунди. На 3-кілометровій дистанції їй дісталося лише 9-е місце ...
Як відомо, в VII Білій олімпіаді взяв участь двоєборець Микола Гусаков. У Скво-Веллі вирушили він і його дружина Марія, яка завоювала почесне право виступати в складі збірної команди лижниць-гонщиць. З чотирьох завойованих ленінградцями на цих Іграх нагород - три на рахунку сім`ї Гусакова.

Марія Гусакова (праворуч) разом з Любов`ю Козирєвої (Баранової)

До 25 років багато спортсменки, як правило, вже досягають найвищих результатів. Марія Гусакова в цьому віці вперше виконала норматив майстра спорту. Але вже 2 роки по тому, в 1958 році, вона в складі збірної команди СРСР попрямувала до фінського міста Лахті на чемпіонат світу. На жаль, успіху там не мала. Зате в передолімпійських відбіркових змаганнях випередила всіх і отримала, природно, право виступити в Скво-Веллі. У 29 років - дебютантка!
Ніхто не сумнівався в тому, що медалі в 10-кілометровій гонці розіграють спортсменки СРСР і Скандинавських країн. Найчастіше в числі найбільш вірогідних переможниць називали Любов Баранову (Козирєва), гадью Ерошина, Алевтину Колчину. І майже не згадувалася Марія Гусакова, ні разу не відзначилася на міжнародних змаганнях високого рангу. Мабуть, і керівники жіночої збірної у своїй «табелі про ранги» теж не надто сподівалися на Марію. Стартова розстановка в гонці свідчила про це: лише Колчііа йшла на дистанцію раніше Гуса-кової, у якій був стартовий номер 8. На першій половині дистанції впевнено лідирувала Баранова (20 хвилин 17 секунд), 14 секунд програвала їй Колчина і ще 8 секунд - Гусакова . Непогано виглядала на олімпійській сніговій трасі і Ерошина. Вся радянська четвірка була попереду!
Але ось з лижні почали надходити нові дані про хід боротьби, і стало ясно: все краще справи йдуть у Гусакової. Фінішує Колчина - 40 хвилин 12,6 секунди. З`являється Гусакова - результат на 26 секунд краще! Ерошина і Баранова з невеликим інтервалом на високій швидкості перетинають лінію фінішу, а цифри на електротабло незаперечно свідчать: ленінградка Марія Гусакова - чемпіонка VIII Білої олімпіади.
Тепер-то у всіх друзів ленінградки майже не було сумнівів: бути їй в Скво-Веллі з двома вищими нагородами. Адже попереду ще - лижна естафета 3x5 кілометрів, а радянські спортсменки вже продемонстрували в «Долині індіанок» явну перевагу над усіма суперницями. Насправді все сталося зовсім по-іншому: на першому етапі досвідчена Ерошина впала, а потім у неї зламалася лижа. І те, і інше відняло півтори хвилини, і фінішувала Ерошина четвертої. Прийняла від неї естафету Гусакова кинулася навздогін за суперницями, обігнала одну лижницю, іншу і відправила Баранову на заключну пятікілометровку другий. Любов відмінно пройшла свій відрізок, показавши найкращий час дня. Але занадто далеко попереду була лідирувала шведська гонщиця: вона і закінчила естафету першою, наші спортсменки стали володарками срібних медалей.
...Миколи Гусакова не було в числі лідерів після першого дня змагань з двоборства. Попереду - німець Г. Тома, його стрибок з трампліну виявився не тільки самим далеким, але і кращим за стилем. 221,5 очка присудили йому арбітри. Другий - радянський двоєборець кіровчанін Дмитро Кочкін - 219,5 очка, третій - японець Й. Едо ... ленінградець Микола Гусаков, що мав уже досвід виступу на VII Іграх (7-е місце), - десятий. Тоді, в Кортіна д`Ампеццо, як раз 15-кілометрова гонка і відкинула Гусакова за межу призерів. Але ж з тих пір минуло чотири роки. І їх-то наш земляк використовував, що називається, з повною віддачею. Це відчули всі конкуренти на лижні Скво-Веллі. 5 кілометрів - найкращий час у Гусакова - 18 хвилин 22,1 секунди. 10 кілометрів - лідер той же: 38 хвилин 44,1 секунди. 15 кілометрів - 58 хвилин 29,4 секунди, швидше за всіх двоеборцев. Відіграно багато втрачених на трампліні очок. У «ленінградську скарбничку» олімпійських нагород VIII Ігор Микола Гусаков, набравши 452 очка, додав бронзову медаль.
У турнірі фігуристів виступали дві ленінградські спортивні пари. Ніна і Станіслав Жук зайняли 6-е місце. Людмила Білоусова та Олег Протопопов - 9-е.

Одинадцять днів палав в Скво-Веллі олімпійський вогонь дружби. Одинадцять днів спортивної боротьби, дружніх зустрічей, радощів і прикрощів.
Спортивні оглядачі підрахували число очок і медалей, отриманих спортсменами різних країн. На першому місці і на цей раз виявилася наша країна. Спортсмени СРСР завоювали двадцять одну медаль, в тому числі сім золотих, п`ять срібних і дев`ять бронзових. У неофіційному командному заліку вони набрали 146,5 очка. Це стільки ж, скільки Швеція, Норвегія і Фінляндія разом узяті. А адже спортсмени цих країн були переможцями у всіх колишніх зимових Олімпіадах.
З сімдесяти чотирьох спортсменів, які брали участь в зимових Олімпійських іграх, лише двоє зуміли завоювати по дві золоті медалі. Це були Лідія Скоблікова та Євген Гришин. Фінський лижник Вейкко Хакулинен, мабуть, вирішив відвезти з Скво-Веллі повний набір олімпійських нагород: золоту, срібну і бронзову.
Чимало досягнень і рекордів було встановлено в Скво-Веллі.
- Це була найкраща з Олімпіад! - говорили спортсмени.
При цьому вони мали на увазі не тільки спортивні досягнення, а й той дух дружби, який панував в Долині індіанок всі дні Олімпіади. Спортсмени і туристи відвезли з собою з Скво-Веллі почуття великої дружби. Це почуття буде горіти в їх серцях так само яскраво і непогасно, як олімпійське полум`я палало в дні олімпійських зустрічей.