UkrProSport.ru

Урок тридцятий. Як на русі в шахи грали.

Якщо вже на російській землі і не винайшли шахи, то грали в них з преудовольствіем великим. І дуже багато зробили російські майстри для розвитку і прославлення шахів. У наші краї «шатрандж»(шахи) Потрапили прямо зі Сходу в VII столітті. Купці росіяни - народ цікавий і до чудес охочий. Ось і привезли вони на своїх човнах, пропахлих сіллю і східними прянощами, шкатулки з іграшковими воїнами, слонами, королями.

Відразу полюбилася нашим людям нова гра. Російська людина поспішати і метушитися не любить, у нього завжди знайдеться годинка полежати на печі та поміркувати над шаховою задачкою. Бути може, і Ілля Муромець не вставав з печі цілих тридцять років і три роки, через те, що ніяк не міг вирішити шахову задачу. А коли вирішив - встав, розправив плечі і пішов вирішувати інші важливі справи, яких так багато накопичилося на землі російської.

Шахи і богатирі

Особливо багато умільців зіграти в шахи було серед воїнів-богатирів. Про це навіть в билинах сказано. Ось Ставр Годинович не тільки сам умів грати, але «ще його молода дружина Василиса Микулична добре грала в шашки та шахи».

А коли біда трапилася, і потрапив Ставр в полон до князя Володимира, то молода дружина зібрала вірну дружину і пішла чоловіка виручати:

Вона переодяглася заморського посла і вирушила в гості до князя Володимира. Попировать і вирішили в шахи пограти. Домовилися: хто програє - тому лізти під стіл, на якому грали.

Відео: Шахи з Олесею: Покрокові уроки

І молодий гість, посланник суворий, обіграв князя Володимира.




...За іншою версією посол обіграв всіх і змови: «Ніхто в Расеи не міг мене обіграти, один-то мене і обігравав Ставр Годинович, коли я бував у Чернігові, один-то мене обігравав ...»

Довелося самому Володимир-князь стольний-Київському в підземеллі ходити і випускати Ставра з погребів глибоких.

І змовлялися Ставр посол заморський: «Чи пам`ятаєш, молодець Ставр син Годинович, як ми з тобою мешкали у Чернігові? ..»

Відео: Уроки 21-30, 4-3 розряд, Шахи Уроки Навчання




Народний улюбленець гусляр і купець Садко прибув одного разу до палацу магараджі. Магараджа захотів отримати чарівного коня Садко. А Садко ж зачарувався птахом Фенікс. Звичайно, сіли грати в шахи. Хитрий магараджа велів танцювати красивим Баядерка, співати пісні. Йому хотілося, щоб Садко менше на дошку дивився. Але і у Садко був помічник - старий Трифон. Ударили вони по струнах гуслей. Разом заманили в пастку магараджі. Повернулися Садко додому в Новгород, де незабаром все місто слухав трелі птаха Фенікс.

Шахи в Новгороді

Мабуть, саме Новгород був столицею давньоруських шахів. При розкопках археологи знайшли там безліч шахових фігурок. Кажуть, що вистачило б на цілу шаховий клуб. Різних фігурок було більше тисячі.

А одного разу історики прийшли в захват від знахідки, зробленої під час археологічних розкопок новгородського Кремля. Вони знайшли білу кам`яну плиту з рівними горизонтальними і вертикальними лініями. Клітини мали діагональну штрихування. Звичайно ж, це була Шахова дошка! Майстри, які будували Кремль, під час відпочинку з каменю спорудили дошку для улюбленої гри і з користю проводили вільний час. Коли роботи по будівництву фортеці закінчилися, майстри вмонтували «дошку» в стіну.

Шахи і мистецтво перемагати

Простий люд досяг в грі в шахи великого вміння. У 1581 році німецький посол Одерборн написав в звіті: «Російські або московити з великим мистецтвом грають в шахи ... У цій грі вони, дійсно, настільки вправні, що я не знаю, чи є який-небудь інший народ, який міг з ними зрівнятися. За цією грою в даний час коротають час люди похилого віку і діти на всіх вулицях і площах Москви».

Англієць Турбервіль в 1568 році написав книгу у віршах «Сказання про Росію». Цілий розділ присвячений умінню російських грати в шахи. Ось уривок з глави: «Дуже поширена гра в шахи, кожен російський легко зуміє дати вам шах і додати мат в прідачу- їх мистецтво походить від великої практики».

Роберт Бертон в своєму трактаті писав про Росію: «У цій країні, де взимку лютують такі морози, що доводиться весь час сидіти біля печі, тільки глибока прихильність жителів до шахів дозволяє їм уникати меланхолії і зберігати благополуччя і привітність».

Шахи і прислів`я

У простого народу з`явилося чимало прислів`їв і приказок з шаховими термінами. Деякі мають глибокий сенс. Особливо зворушує таке порівняння: «Дожили до мату: ні хліба про голод, ні дров про хату».

Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Урок тридцятий. Як на русі в шахи грали.