UkrProSport.ru

Про стрибунів

сторінки: 12345

Перед ерою Канкконена і Енга був період дійсно непереможного Хельмута Рекнагеля з НДР. З ним я зустрічався вже менше. Коли я тільки починав виходити на міжнародні старти, кар`єра Рекнагеля вже наближалася до кінця.

Відео: Володимир Висоцький - Пісенька про стрибуна у висоту

У 1958 році на чемпіонаті світу в Лахті Рекнагель був четвертим, а на Олімпіаді 1960 року в Скво-Веллі завоював золоту медаль, на чемпіонаті світу 1962 року в Закопане став переможцем на великому трампліні. Свою кар`єру стрибуна він закінчив на наступних Олімпійських іграх, в Інсбруку, де зайняв шосте місце на середньому трампліні і сьоме - на великому. Він не раз був переможцем змагань по польотах на лижах і «Турне чотирьох трамплінів», три рази став переможцем норвезького Холменколлені. У 1958-1962 роках впевнено очолював світову еліту стрибунів.

Природа наділила цього спортсмена величезної фізичною активністю, при цьому він був дуже спокійний, товариський і вмів порушувати симпатію до себе навіть манерою триматися.

Відео: Мультфільм "Казка про стрибуна і ковзної"

Рекнагель кілька разів стартував і у нас. Під час свого першого старту на «Турне чотирьох трамплінів» він несподівано виявив страх, злякавшись високих естакад, і передчасно поїхав, скоріше - втік з Гарміш-Партенкірхен.

З ім`ям Рекнагеля пов`язано нове в стрибках з точки зору повного використання законів аеродинаміки. Його відштовхування було дуже характерним: він посилав руки назад, після чого відразу повертав їх вперед. У відштовхування вкладав величезну силу, в повітрі був неповторно елегантний, його приземлення своєю легкістю нагадувало природне, звичне рух. Я ніколи не бачив, щоб Рекнагель падав.

Відео: Казка про стрибуна і ковзної (2 частина)

Я вважаю, що в формуванні Рекнагеля як стрибуна значну роль зіграв його тренер Ганс Реннер, якого з липня 1970 роки вже, на жаль, немає серед живих.

А Бйорн Віркола? Переконаний, що про це своєму великому суперника я б міг розповідати годинами ... Віркола - стрибун мого часу. Якщо почати вважати його перемоги, то доведеться брати лише найзначніші з них. Віркола - триразовий переможець «Турне чотирьох трамплінів», виграв рекордну кількість змагань, не пропустивши жодного великого старту, і нема чого дивуватися, що за сезон у нього були і деякі зриви. При сьогоднішньому кількості великих стрибунів неможливо бути переможцем протягом всього року. Віркола виграв обидва змагання на чемпіонаті світу 1966 року, чотири рази був володарем світового рекорду по польотах в повітрі: 146 метрів в Вікерзунде і 156, 160 і 162 метра в Планіція. Йому не щастило лише на олімпіадах, і він так і залишився без олімпійської медалі.

Відео: Пілот казка про стрибуна і ковзному

Лижні гонки виховали в ньому велику наполегливість і здатність боротися за будь-яких обставин. Його сильна сторона - потужне відштовхування і чудове приземлення. Я не пам`ятаю, щоб він коли-небудь падав. Він вірив у свій успіх. Правда, його віра в себе здавалася іншим перебільшеною, і багато його вважали занадто самовпевненим стрибуном. Мені теж спочатку так здавалося. Але на ділі все було трохи по-іншому. Обгрунтована впевненість - добра якість! Мені пригадується один з розмов нашого тренера Зденека Ремсі з тренером Віркола Лії. Норвезька тренер говорив, що коли Віркола, колишнього на вершині слави, перед змаганням запитували, кого він вважає переможцем, той відповідав: «Переможцем стану я!» Віркола був переконаний у своїй перемозі і не приховував цього.

І ще штрих до портрету Віркола. Я здобув над Віркола перемогу в югославській Планіція. Він був серед перших, хто прийшов щиро і сердечно привітати мене до майданчика зупинки. Я також був дуже зворушений, коли він знайшов мене перед стартом на чемпіонаті світу в Татрах в 1970 році. Багато хто знав, що мій фізичний і психічний стан залишає бажати кращого. Віркола виявився одним з небагатьох, хто прийшов перед стрибком побажати мені успіху. Тоді це мені особливо було потрібно, і Віркола, досвідчений спортсмен, добре представляв, що відчуває стрибун перед стартом, хотів дружнім рукостисканням дійсно підбадьорити мене.

З наступної четвірки відомих стрибунів почну з самого старшого - фіна Халонена. Фіни не раз були кращими на світових трамплінах. У Кортіна д`Ампеццо в 1956 році переможцем став Хювяринен, другим - Кал-лакорпі, срібним призером в Скво-Веллі був Халонен, в Закопане в 1962 році Халонен став бронзовим призером.

Як і багато інших фіни, Халонен володів мистецтвом чудового приземлення. При відштовхуванні він вміло використовував дані свого статури, фігурою він був схожий скоріше на культуриста або штангіста.