UkrProSport.ru

Юрій тюкалов (академічне веслування)

Відео: Юрій Тюкалов - олімпійський чемпіон і скульптор

Тюкалов ЮрійТюкалов Юрій (1930). «Труд». З 14-річного віку почав займатися веслуванням під керівництвом В. А. Саврімовіч. Заслужений майстер спорту з 1952 р Тринадцять разів перемагав на чемпіонатах СРСР з веслування па човнах різного класу, шість разів ставав чемпіоном Європи.
Учасник трьох Олімпійських ігор. На Іграх-52 виборов золоту медаль у гонці одинаків, на Іграх-56 отримав золоту нагороду за перемогу в гонці двійок парних, на Іграх-60 став володарем срібної медалі в тому ж вигляді веслування.
Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора і медаллю «За трудову доблесть».

Відео: Друга регата Юрія Тюкалова

- Ет ву ПРЕ! *
Нерви напружені до межі.
- Парті! **
І - наче вибух: п`ять одинаків рвонулися вперед. Праворуч від Тюкалова - англієць Фокс, зліва - поляк Коцерка, південноафриканець Стефан і далі всіх австралієць Вуд.
Позаду 500 метрів, 800, пройдена половина дістанціі- кілометр. Лідирує Вуд. Тюкалов переходить на більш швидкий темп. Ось він іде ніс в ніс з австралійцем. І - переможний фініш!
Це була одна з сенсацій XV Олімпійських ігор. Одночасно із золотою медаллю олімпійського чемпіона Юрія Тюкалова вручили і золоту медаль гребного клубу Фінляндії. Залив Мейлахті вшановують першого переможця з академічного веслування - студента Ленінградського вищого художньо-промислового училища імені В. І. Мухіної.
А роком раніше Юрій Тюкалов в складі вісімки "Червоного прапора» став чемпіоном СРСР. І навряд чи в той день хтось міг припустити, що сьомий номер вісімки стане олімпійським чемпіоном ... на одинці.
Коли Юрій вирішив покинути вісімку, товариші сприйняли цей вчинок без всякого схвалення. Адже цілих сім років йшли до успіху на Москві-річці вісім спортсменів, разом відвідували тренування, жили спільними радощами і турботами. І раптом ... Ламався колектив, потрібно було шукати заміну.
Але рішення Юрія було глибоко продуманим. Звичайно, йому було шкода розлучатися з хлопцями, з якими він прийшов в 1944 році до тренера Віри Олександрівни Саврімовіч. Шкода! Однак він горів бажанням пересісти в легкий скіф, відчував, що зможе боротися за перемогу і серед одинаків.
Отже, в 1952 році ленінградець Юрій Тюкалов приніс радянським веслярам першу в історії Олімпійських ігор золоту медаль.
...1954 рік. Тюкалов програє на чемпіонаті країни москвичеві Олександру Беркутову.
...1955 рік. Повернувши звання найсильнішого одиночники країни, ленінградець в бельгійському місті Генті на чемпіонаті Європи поступається Тадеушу Коцерке.
...1956 рік. I Спартакіада народів СРСР. І Беркутова, і Тюкалова обходить 18-річний москвич В`ячеслав Іванов. У тренерів збірної Радянського Союзу, стурбованих підготовкою до XVI Олімпійських ігор в Мельбурні, виникає зухвале рішення: посадити в один човен ленінградця Тюкалова і москвича Беркутова. На чемпіонаті Європи в Югославії це рішення блискуче виправдалося. Парна двійка Беркутова і Тюкалова посіла перше місце. Але що покажуть олімпійські змагання на озері Вендурі?
Немає потреби переказувати, як йшла боротьба на Олімпіаді. Посилаючись лише на повідомлення однієї з австралійських газет. «Беркутів і Тюкалов нагадували хорошу машину, - писав журналіст після стартів на Вендурі. - Вони випередили команду США на чотири корпуси ... Росіяни були істинним досконалістю ».
А «Радянський спорт» відгукнувся на перемогу 29 листопада 1956 роки таким чотиривірш:
Вони удвох боролися непохитно, І сміливо можемо ми сказати, Що виступала ця «двійка» Ніяк не менше, ніж на «п`ять».
...Дві золоті та одну срібну (у Римі, знову разом з Беркутовим) олімпійські медалі завоював Юрій Тюкалов. А в історію спорту він увійшов як перший олімпійський чемпіон з веслування, який представляв Країну Рад. З легкої руки ленінградця веслярі нашої країни стали завойовувати золоті медалі на кожних Олімпійських іграх.
Переставши виступати на змаганнях, випускник Ленінградського вищого художньо-промислового училища імені В. І. Мухіної став художником-оформлювачем. Виконана за його ескізом емблема і зараз прикрашає гребний клуб «Знамя», з яким Юрій Сергійович і тепер не розлучається. Його вихованки успішно виступають на найбільших змаганнях і регатах, включаючи чемпіонати Європи.

* - Увага!
** - Марш! (На всіх міжнародних змаганнях з веслування команди подаються на французькій мові.)

Відео: Привітання Юрію Тюкалова

Де ж кубок?

У столиці Фінляндії понад чотириста найкращих гребців світу змагалися за олімпійські медалі. Були серед них уславлені спортсмени Англії та Австралії, Данії та Італії, Чехословаччини і Франції. До цього чимало перемог здобували вони в міжнародних змаганнях. І тільки радянські веслярі виступали в таких великих і відповідальних змаганнях вперше.
Зустрічі веслярів відбувалися в затоці Мейлахті. Сотні глядачів спостерігали з берега, як під помахами весел стрімко ковзають по зеленій воді човни.
Ось закінчилися змагання на одиночках-скіфів.
- Хто переможець?
- Кажуть, якийсь російський - Юрій Тюкалов. Він випередив найзнаменитіших веслярів - американця Джоні Келлі і австралійця Вуда, який на Олімпійських іграх в Лондоні виграв золоту медаль та перехідний кубок.
Тюкалова негайно обступили фотографи, журналісти. Пройде годину-другу, і весь світ буде знати про нього все, що належить в такому разі знати про олімпійського чемпіона. Хіба, наприклад, не цікаво було дізнатися, що гребним спортом він займається з тринадцяти років, живе в Ленінграді, вчиться в художньому училищі, тренується щодня вранці і ввечері, а недавно став чемпіоном СРСР?
Що б там не говорили, а золота медаль і перехідний кубок дісталися йому не дарма. Судді тут же урочисто вручили Тюкалова золоту олімпійську медаль.
Але де ж кубок? У Вуда. Він повинен передати його новому власнику перехідного призу. Але чому Вуд сумні відводить погляд убік? Ах, ось в чому справа: виявляється, він залишив кубок будинку, в Австралії. Він так був упевнений у своїй перемозі, що навіть вважав зайвим везти приз в далеку північну країну.
Радянські спортсмени встановили на XV іграх дев`ять олімпійських рекордів і завоювали двадцять дві золоті, тридцять срібних і п`ятнадцять бронзових медалей. Але ж за сорок років до цього, на Олімпійських іграх в Стокгольмі, команда Росії не змогла зайняти жодного першого місця і не отримала жодної золотої медалі. Росія ставала великої олімпійської державою.