UkrProSport.ru

Віктор жданович (фехтування)

Відео: Максим Смирнов Steel Body. Віктор Макура Peklo. Спорт аптечка Стаса Кірбітова. Фехтування в Пермі.

Віктор ЖдановичЖданович Віктор (1938). «Буревісник». Почав заняття фехтуванням в 1953 р в Ленінградському Палаці піонерів. Тренер - В. І. Федоров. Звання майстра спорту присвоєно в 1957 р, заслуженого майстра спорту-1960 р На чемпіонаті країни першого успіху домігся в 1958 році, посівши 3-е місце у фехтуванні на рапірах, в 1959 р став чемпіоном II літньої Спартакіади народів СРСР. Чотириразовий чемпіон світу (1959- 1963 рр.) В командній першості з фехтування на рапірі. На Іграх-60, здобувши у фіналі сім перемог, першим з радянських фехтувальників став володарем золотої медалі- тоді ж був нагороджений другою золотою медаллю за перемогу в командних змаганнях. На Іграх-64 отримав третю золоту медаль за перемогу в командній першості.
Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.

Відео: Спеціальний проект ROCTV "Знай наших!" Софія Велика. Фехтування

На Олімпійських іграх в Гельсінкі і Мельбурні радянські фехтувальники домагалися «бронзового» успіху тільки в змаганнях шаблістів. А решта види зброї не приносили їм жодного очка в неофіційному командному заліку. Вони виступали в ролі старанних учнів французів, італійців, угорців.
1960 рік виявився переломним. Знайшовся «зухвалий російський», який спокусився на медаль найвищої проби і зміг добути її.
19-річним юнаком він їздив ще в Мельбурн, але лаврів не завоював. Минуло лише три роки, і Віктор зробив «дубль» на найбільших змаганнях всесоюзного масштабу, ставши чемпіоном II Спартакіади народів СРСР і володарем Кубка СРСР. У цьому ж 1959 році він вперше завоював золоту медаль чемпіона світу в командному заліку - разом з М. Мідлер і Ю. Рудова. Однак взяти олімпійську висоту - все одно що підкорити Джомолунгму, найвищий пік планети.
Римський палац конгресів, відданий в розпорядження фехтувальників, став місцем народження першого радянського олімпійського чемпіона у фехтуванні на рапірах. Були у представників цього виду спорту потім і більш блискучі тріумфи, коли на першості світу вони отримували всі золоті медалі і в особистому, і л командному заліках. Але не було перемоги більш запам`ятовується.
В той день символічним виявилося все. І те, що вранці під палючим сонцем олімпійським чемпіоном став наш велосипедист Віктор Капітонов. І те, що другий Віктор (ім`я це, як ви знаєте, саме означає «переможець») - ленінградець Жданович фехтував з ка-кой-то фантастичною красою і впевненістю і здобув у фіналі сім перемог з семи можливих.
Ні, драматизм в тому спектаклі, що розігрувався під зведеннями палацу, був. Наприклад, в шостій зустрічі, коли Віктор кинув вже п`ятьох суперників. Досить було йому виграти бій у англійця Б. Хоскінса - і золота нагорода діставалася достроково. Ленінградець першим завдав укол, повівши в рахунку. Потім довів рахунок до 2: 0 на свою користь. І тут допустив тактичну помилку - вирішив зайве не ризикувати. Цим скористався суперник. Слідують два випаду, і рахунок рівний - 2: 2.
Італійці великі любителі і цінителі фехтування. Що творилося в залі! Як вирували пристрасті! З одного боку, «цей російський» вже полюбився багатьом. З іншого, який уболівальник не чекає сенсації, не сподівається на те, що фаворит програє?
Суперники знову обмінюються уколами. Спочатку успіху домагається наш спортсмен, потім - англієць. Але це була кульмінація бою. Віктор Жданович зміг ще двічі «пронизати» Хоскінса і вписати в таблицю вирішальну шосту перемогу.
Уже в ранзі олімпійського чемпіона провів він ще один принциповий поєдинок. Проти нього на доріжці був чемпіон Гельсінкської і Мельбурнській олімпіад француз Крістіан д`Оріоля. Це був не тільки суперечка чемпіона минає і чемпіона нинішнього. Зустрічалися представники двох шкіл - класичної, французької, багато хто з вихованців якої в «штики» зустріли появу в змаганнях рапіристів електрофіксатор, нібито збіднюючих арсенал бійців, і радянської, творчо переробила досягнення французів, італійців, угорців - колишніх законодавців мод.
Жданович своєю манерою бою стверджував, що і в нових умовах на доріжці відкрито широке поле для творчості, а введення технічних засобів лише допомагає знизити елемент суб`єктивності в оцінках суддів «на око», коли на спортсмена часто працювало не тільки його майстерність, а й зароблені раніше титули. І він виграв цей «бій за Олімп» з рахунком 5: 3.
Через день Віктор Жданович знову вийшов на доріжку, на цей раз в командному турнірі, і разом з Ю. Сісікіним, М. Мідлер, Г. Свєшнікова і Ю. Рудова завоював другу золоту медаль Олімпіади. Наша збірна розгромила збірні Японії (15: 1), Бельгії (9: 1), з помітною перевагою випередила поляків (9: 6), а в півфіналі дуже легко здолала Об`єднану німецьку команду (9: 3), вибівшую перед цим з боротьби французів . У фіналі збірна СРСР виграла у італійців з рахунком 9: 4, і чотири перемоги в чотирьох зустрічах приніс їй Віктор Жданович!
Є в Москві на Центральному стадіоні імені В. І. Леніна в Лужниках Музей спорту. Напевно, поряд з кубками, які зберігаються тут як свідки найвидатніших перемог наших команд і спортсменів на найбільших міжнародних змаганнях, слід було б помістити і рапіру Віктора Ждановича. Однак це неможливо зробити навіть за згодою олімпійського чемпіона. Чому? «Золота рапіра» ... пропала. У самий урочистий момент, коли йому вручали золоту олімпійську медаль. Було так багато поздоровляють, так багато радості, що він забув про свій зброю. Видно, хтось із найгарячіших прихильників фехтування вирішив «позичити» цей сувенір для свого домашнього музею ...
Але подальші події показали, що справа не в «золотий рапірі». Ще чотири роки поспіль були непереможними в командних змаганнях радянські рапіристи. І в цій «золотий збірної» незмінно перебував ленінградець Віктор Жданович.
XVIII Олімпійські ігри в Токіо принесли нашим рапіристів ще одну золоту медаль в командному заліку. І знову ми зустрічаємо знайомі імена: Мідлер, Свєшніков, Сісікін, Жданович. Правда, справедливості заради варто згадати, що на цей раз в півфінальному матчі з французами і в фіналі - з поляками Віктор не приніс команді жодного очка. Але, як кажуть, за позику віддяка: навіть сама його присутність вселяло в товаришів віру в перемогу. Він був їх «золотим талісманом».