UkrProSport.ru

Кодекс волейболу

Перш ніж приступити до освоєння технічних прийомів і тактичних дій гри в волейбол, вам, хлопці, слід добре вивчити його правила. Розповімо про основні з них.

На волейбольному майданчику розміром 18X9 м, розділеною сіткою на дві рівні частини (рис. 1), змагаються 2 команди по 6 чоловік. Це основні гравці, ще в команді може бути шість запасних. Гравці повинні не допускати падіння м`яча на свій майданчик, а прагнути перебити його через сітку на бік суперника.

розміри і розмітка волейбольного майданчика
Для хлопчиків і юнаків, дівчат та дівчат різного віку сітка встановлюється на висоті:

хлопчики і юнаки до 14 років - 2,20 м, до 16 - 2,35 м, до 18 - 2,43 м-
дівчинки і дівчата до 14 років -2,10 м, до 16-2,20 м, до 18-2,24 м.

Гра складається з трьох або п`яти партій, в кожній рахунок ведеться до 15 очок. Перемагає та команда, яка виграє дві партії з трьох або три з п`яти. Якщо першу партію виграє одна команда, а другу інша, то проводиться третя, вирішальна. Аналогічні умови і при грі з п`яти партій. Після кожної партії команди міняються майданчиками.

Розташовуються на майданчику так: три гравці займають місця на передній лінії у сітки, інші - на задній лінії, але так, щоб можна було контролювати всю майданчик. Волейболісти, що перебувають на передній лінії, беруть участь в прийомі і передачах м`яча, нападають, блокують, підстраховують один одного. Гравці задньої лінії подають подачу, приймають і передають м`яч, підстраховують, але не мають права виходити на передню лінію для атаки і блокування.

Гра починається з подачі м`яча одним із команд. Право на першу подачу визначається жеребкуванням, яку проводить суддя з капітанами команд. Причому капітан команди, який виграв жереб, отримує право на вибір майданчика або на першу подачу.

Відео: Кодекс здоров`я. 5-ий випуск.

Коли гравці команд займуть місця на майданчику, суддя подає сигнал початку зустрічі. Подача м`яча вважається правильною, якщо вона виконується з відведеного місця - площі подачі, удар по підкинутого вгору м`ячу проводиться коротким дотиком і м`яч пройшов над ігровою частиною сітки, не зачепивши її. На подачу відводиться не більше 5 секунд. Один гравець виконує подачі до тих пір, поки його команда не помилиться. Якщо це сталося, то м`яч передається супернику. В цьому випадку команда, відіграла подачу, виробляє перехід гравців із зони в зону за годинниковою стрілкою.

Зон на майданчику шість (рис. 2). При черговому виграші права на подачу команда знову виробляє перехід. Таким чином, подачу виконує вже інший гравець.

Кожна команда, приймаючи м`яч з подачі суперника, має право на три почергових торкання. При цьому в розіграші м`яча можуть брати участь три або два гравці. Наприклад, якщо один гравець прийняв м`яч і передав його товаришеві по команді, то він має право ще на один дотик для передачі м`яча на бік суперника. Якщо після прийому подачі м`яч полетів у сітку, то у приймаючої команди залишається право ще на два дотики.

Якщо два гравці однієї команди одночасно стосуються м`яча, то зараховується два торкання. Якщо ж м`яч затримується над сіткою між руками гравців різних команд, то гра зупиняється. Проводиться повторна подача для розіграшу спірного м`яча.

Відео: Haikyuu !! TV-3 OP [Hikari Are] (Jackie-O Russian TV-Version)

Гравці задньої лінії можуть направляти м`яч на сторону суперника з площі нападу (з передньої лінії) тільки за умови, якщо він знаходиться нижче верхнього краю сітки.

М`яч вважається що з гри, якщо він пролетів за обмежувальними стрічками на сітці, які кріпляться над проекцією бічних ліній, або торкнувся м`яча або інших предметів поза майданчиком. Треба пам`ятати, що бічні і лицьові лінії - так звана розмітка - входять в площу ігрового поля.

Команда втрачає право на подачу або суперник виграє очко, якщо: м`яч падає на своїй площадке- команда робить більше трьох торкань м`яча підряд (якщо було торкання м`яча при блоці, то команді дозволяється ще три торкання) - м`яч кинутий або задержан- м`яч торкнувся тіла гравця нижче пояса-
гравець торкається сітки або антен (вони встановлюються над сіткою як продовження обмежувальних стрічок) -
гравець зробив два торкання м`яча поспіль (виняток: гравець має право на повторне торкання м`яча, якщо він брав участь в блоці) -
ступня (ступні) гравця повністю за майданчика суперника і не стосується середньої лінії-
гравець проводить нападаючий удар на стороні суперника-
гравець задньої лінії з площі нападу перебиває набік суперника м`яч, який знаходиться вище верхнього краю сітки
гравець задньої лінії брав участь у блокуванні і торкнувся мяча-
команда порушує розстановку (порядок розміщення гравців на майданчику) в момент подачі-
гравець під час удару по м`ячу має підтримки товариша по команде-
гравець отримує персональне замечаніе-
гравець торкається м`яча або гравця протилежної команди, коли м`яч знаходиться на стороні суперника- навмисне затягується гра- заміна гравця сталася неправільно-
потребован третій перерву для відпочинку після предупрежденія-
використано понад 30 секунд на другу перерву для відпочинку-
затримана заміна гравця після використання командою двох перерв для відпочинку-
гравець без дозволу судді йде з майданчики під час перерв в грі (виняток - перерва між партіями) -
гравці стукають ногами і роблять інші дії для того, щоб перешкодити соперніку-
порушені правила блокування, гравець при блокуванні торкнувся м`яча раніше, ніж нападник.

Крім зазначених випадків команда втрачає подачу, якщо:
подача проведена не з площі подачі-
в момент удару по м`ячу подає гравець наступає на лицьову лінію або на площадку-
м`яч з подачі перелітає на сторону суперника після торкання іншим гравцем що подає команди-
подача проведена з руки-гравці розмахують руками, стрибають або групуються з метою маскування дії свого подає.

Партія вважається виграною, якщо одна з команд набрала 15 очок з перевагою щонайменше 2-х очок. За рахунку 14:14 гра триває до тих пір, поки одна з команд не доб`ється переваги в 2 очки (16:14 17:15, 18:16 і т. Д.)

Команда має право на дві перерви по 30 секунд в кожної партії (можна використовувати обидва перерви підряд). (Дозволена заміна гравців, але не більше шести в кожній партії. Після заміни команда не має права на зворотну заміну того ж гравця до тих пір, поки не буде розіграний хоча б один м`яч. Будь-який гравець, який почав партію, може один раз бути замінений запасним і повернутися в гру в тій же партії, але тільки замість замінив його гравця і зайняти тільки його місце. Жоден запасний гравець, який брав участь в заміні, не може знову повернутися на майданчик в даній партії, за винятком випадку, коли його команда залишається в неповному складі через травми гравця. вп`ятьох ом грати не дозволяється.

Волейболісти повинні бути одягнені охайно і в однакову форму. Тапочки не повинні мати каблуків (з дозволу судді можна грати без взуття). Гравцям забороняється мати прикраси (шпильки, браслети, ланцюжки і т. Д.), Які в ході гри можуть стати причиною травми. На майки наносять номери (з 1-го по 99-й), причому в команді не повинно бути двох і більше гравців з номерами на майках.

Під час гри до судді може звертатися лише капітан команди. Гравець не має права:
оскаржувати рішення суддів або робити зауваження в їх адрес-
поводитися нетактовно стосовно супернику чи робити образливі зауваження на адресу гравців протиборчої команди.

Такими є вимоги кодексу волейболу. Кожен гравець зобов`язаний добре знати правила гри, суворо їх виконувати і дотримуватися норм поведінки. Здається, все зрозуміло, ясно. А ось на практиці волейболісти, особливо молоді, ні-ні та й порушать їх, причому часто не стільки через незнання, скільки через помилкове їх тлумачення.

Як приклад розберемо такий епізод. Вам належить виконати подачу. Підкидаєте м`яч, але відчуваєте, що положення вашого тіла незручно для виконання подачі. І ви вирішуєте повторити її, для чого ловите підкинутий м`яч і займаєте більш зручне положення. Але в цей час лунає свисток судді, а жестом він вказує передати м`яч суперникам. Чи не заперечуйте, суддя прав. Якщо ви підкинули м`яч і зловили його, - подача відбулася. А треба було дати можливість м`ячу впасти на підлогу (на землю), а потім вже повторити подачу. Однак пам`ятайте, що на подачу м`яча відводиться всього 5 секунд. Тому ви можете повторювати подачу неодноразово, але в межах відведеного часу.

При подачі новачки допускають і інші помилки: подають м`яч з руки (без попереднього підкидання вгору), ні з місця (з-за меж триметрової зони, з лінії розмітки), з порушенням черговості.

Слід пам`ятати також, що переходи із зони в зону потрібно виробляти по ходу годинникової стрілки, тобто. Е. По колу (див. Рис. 2): із зони 1 в зону 6, потім в зону 5 і далі послідовно в зони 4, 3 , 2 і знову в зону 1 (на подачу).

Як ви знаєте, в волейболі дозволені три торкання м`яча. Тому якщо після першого або другого торкання м`яч йде в сітку, не припиняйте боротьби - сміливо переводите м`яч на сторону суперників. У той же час не забувайте, що якщо два гравці однієї команди торкнуться м`яча одночасно, то наступний удар вони вже виконувати не мають права (виняток - після блокування).

Блок - дуже важливий, але складний технічний прийом. Тому на блоці не завжди правильно діють не тільки новачки. Навіть волейболісти-розрядники, знаючи, що правила дозволяють блокувати з перенесенням рук через сітку, стосуються м`яча на чужій стороні раніше, ніж нападник команди-суперниці. Це не правильно. Суддя обов`язково зафіксує помилку і передасть м`яч супернику.

Слабо розбираються в правилах волейболісти іноді сперечаються з приводу нападаючого удару по м`ячу, що знаходиться на стороні суперника. Деякі думають, що якщо м`яч перелітає через сітку, то навздогін можна ударяти по ньому. Невірно. З цього приводу правила категоричні: команда втрачає право на подачу або її суперник виграє очко, коли гравець завдає нападаючий удар на чужій стороні. Значить, зовсім неважливо, звідки летить м`яч і на скільки він перелетів сітку.