UkrProSport.ru

Хвилинні перерви і заміни

Відео: Маленьке королівство Бена і Холлі (2 сезон: 49 серій з 52)

Хвилинні перерви і заміни - важливий засіб у руках тренера для зміни невдалого ходу гри своєї команди. При ігровий обстановці, що складається негативно для команди, тренер зобов`язаний втрутитися і зробити все можливе, щоб налагодити гру. Якщо команда програла партію, а тренер не брав хвилинних перерв або не робив замін, це, як правило, говорить про нерішучість тренера і його невмінні керувати грою команди. Кожен хвилинну перерву або заміна, застосовані тренером, повинні бути обгрунтовані і зрозумілі гравцям і глядачам. Невчасно взятий хвилинну перерву або необгрунтована заміна вносить тільки нервозність в гру команди і ще більше погіршує і без того невдалу гру.

Як приклад зразкового використання цих прийомів можна вказати на дії тренера збірної України- А. Дюжева на Спартакіаді народів СРСР 1956 г. Все хвилинні перерви і заміни, взяті ним на цих змаганнях, були обґрунтованими, зрозумілими для гравців і глядачів, і багато в чому сприяли блискучому успіху української команди.

У кожній партії тренер може взяти два хвилинних перерви, тому він повинен брати їх тільки при крайній до того необхідності, в певні моменти гри, а саме:
I. Для надання відпочинку своїй команді.
II. Щоб збити темп розігралася команді противника. Якщо противник виграв підряд два-три м`ячі, як правило, треба брати хвилинну перерву. Часто доцільно брати хвилинну перерву, коли м`яч довго переходить з одного майданчика на інший і, нарешті, його виграє супротивник.
III. Для того щоб дати вказівки команді з подальшого ведення гри. Наприклад, команда програє окуляри з подачі, внаслідок того що хто-небудь з гравців неправильно займає місце в первісної розстановці. Треба вказати на це з тим, щоб всі гравці правильно зайняли свої місця. Інший приклад. Команда застосовує страховку з витягнутим середнім захисником, а це успішно використовує противник, застосовуючи облудні удари в зону 3. Тоді доцільно дати вказівки про тимчасовий перехід на страховку з притягнутим другим центром.
IV. Іноді доводиться брати хвилинну перерву, коли перед подачею гравці порушують розстановку команди в даний момент гри і не помічають цього.

Більшість тренерів при взятті хвилинних перерв дотримуються такого твердого правила: не брати хвилинних перерв при своїй подачі, так як команда, граючи навіть невдало (в даний момент), але, вигравши право на подачу, може швидко налагодити успішну гру-якщо в такий момент взяти хвилинну перерву, цим можна тільки збити темп гри своєї команди.

Що повинен говорити тренер гравцям вчасно хвилинної перерви? Якщо хвилинну перерву бере противник, навіть в цьому випадку тренер повинен підійти до своєї команди і поговорити з гравцями. Тільки коли команда грає з явною перевагою, тренер може не підходити до команди, однак краще в один з хвилинних перерв, взятих противником, підійти до команди і попередити гравців, щоб у них не було самозаспокоєння.

Неприпустимо, якщо тренер бере хвилинну перерву, а до команди не підходить - це свідчить про розгубленість тренера і його невмінні керувати командою. Неправильно поводиться той тренер, який хоч і підходить до команди, але мовчить, вислуховуючи суперечки гравців між собою, або робить загальні зауваження: «Спокійніше!», «Хіба можна так грати!» І т. Д. Тренер повинен робити конкретні зауваження щодо недоліків, виявлених в процесі гри, і давати ясні і короткі вказівки щодо подальшого ходу гри. Коментувати всі помилки, допущені гравцями, безглуздо, та на це не вистачить і часу, але тренер повинен вміти виділити найголовніші помилки і вказати шлях їх виправлення. Наведемо кілька прикладів.

Приклад перший. Один з гравців кілька разів стрибнув на блок при передачі, з якої неможливо провести удар. Треба вказати йому на це і попередити, щоб він уважніше оцінював якість передачі.

Приклад другий. Команда в нападі використовує тільки двох найсильніших нападників. Вказати, щоб чергові три-чотири передачі зробили на інших гравців і надалі розподіляли передачі на удар більш рівномірно між усіма шістьма гравцями.

Приклад третій. Крайні захисники передчасно йдуть з кутів. Попередити їх про це, а капітану команди доручити при своїй подачі підказувати їм, наприклад: «Тримай кут».

Приклад четвертий. У одного гравця не ладиться сильна подача: він її весь час втрачає. Попередити його, щоб він в. цієї партії. більше не подавав сильних подач, а в наступній партії дозволити йому застосувати її знову.

Звичайно, неможливо описати всі варіанти вказівок, які повинен давати тренер, та це й навряд чи потрібно. Слід сказати, що тренер з самих перших же хвилин гри повинен уважно стежити за грою волейболістів і відзначати в блокноті, які вказівки необхідно зробити гравцям під час найближчого хвилинної перерви або при зміні сторін. На свою пам`ять годі очікувати, так як часто хвилинну перерву буває зовсім несподіваним (на вимогу противника) - тренер не встигає чітко продумати свою розмову з гравцями, в результаті чого він обмежується загальними фразами. Маючи ж короткі записи, тренер заздалегідь підготовлений до хвилинному перерви і використовує його правильно. Тон тренера при віддачі вказівок повинен бути абсолютно спокійним, особливо якщо гравці надмірно перезбуджена. Кілька різкіше можна говорити з гравцями, якщо серед них спостерігається занепадницькі настрої або вони грають пасивно. Ні в якому разі тренер не повинен робити гравцям зауважень в грубій або образливою для гравців формі - це підриває авторитет тренера і не сприяє усуненню помилок.

Заміни. Наводимо кілька порад для тренерів, які допоможуть їм правильно використовувати цей важливий тактичний прийом.
I. Під час заміни тренер не має права підходити до команди, однак він повинен використовувати своє право передачі вказівок команді через гравця, що входить в гру.
II. Як і хвилинні перерви, заміни не слід робити при своїй подачі, проте в деяких випадках доводиться порушувати це важливе правило (заміна для посилення лінії нападу).
III. У разі поганої гри команди міняти слід невдало виступає гравця (навіть провідного гравця команди), а не заздалегідь намічену «жертву», якою зазвичай буває молодий гравець.
IV. Широко використовувати право замін не слід в першій партії, коли невдалий початок і часті заміни можуть тільки дезорганізувати гру команди. Однак при обережному використанні замін в першій партії гра команди може і налагодитися. Практично можна рекомендувати правило: в першій партії треба робити не більше однієї і в крайньому випадку двох замін, збільшення числа замін призведе тільки до необгрунтованого «смикання» команди.

V. При вдалому початку зустрічі багато тренерів роблять так звані неігрові заміни, т. Е. Такі заміни, коли запасні гравці вводяться до складу команди не тому, що це диктує що склалася ігрова обстановка, а з інших міркувань (підігрування запасу до основного складу і т . д.). Досвід показує, що таких замін в відповідальних зустрічах робити не слід, а якщо вже робити, то не більше однієї. Наведу один показовий приклад. У 1956 р в Кракові на міжнародному турнірі зустрілися волейболісти Радянського Союзу та Угорщини. Основний склад нашої команди виграв першу партію 15: 3, другу-15: 2. Угорська команда майже не чинила опору. Тренер збірної Радянського Союзу А. Ейнгорн в кінці другої партії ввів одного запасного гравця, а на початку третьої партії ще двох. В результаті третя і четверта партії були програні а п`ята партія була виграна радянськими волейболистами з великими труднощами (спочатку в ній вели угорці до рахунку 5: 1). І таких прикладів можна навести багато. Хоча підігрування запасу до основного складу є важливою частиною навчального процесу, але це слід робити тільки в тренувальних і в менш відповідальних зустрічах. Заміни в відповідальних іграх повинні бути тільки ігровими!

VI. Часто можна спостерігати такі випадки. Грає основний склад. Противник в цій партії чинить сильний опір. Тренер робить дві-три заміни, і його команда виграє партію, маючи в своєму складі кілька запасних гравців. У цих випадках у своїй тренерській практиці я завжди дотримуюся такого правила: чергову партію повинен починати той склад, який тільки що здобув перемоги, - він, отже, зараз знаходиться на підйомі, Якщо в наступній партії цей склад не є вдалою, слід знову вводити гравців основного складу.
VII. Деякі зарубіжні тренери (в Чехословаччині, в Болгарії) при невдалій грі команди випускають на поле цілком другу шістку. Чи правильна така тактика заміни, покаже майбутнє, коли набереться достатньо досвіду у використанні таких замін.

Тепер спробуємо відповісти на таке важливе в практичному відношенні питання: в яких випадках слід застосовувати заміни?

Відео: Допрацьовуємо штатну аудіосистему за 40 тисяч [eng sub]

I. Для заміни гравця, невпевнено виступає в даній зустрічі. Причому тренер повинен знати характер і особливості своїх гравців: кого з них після заміни можна знову ввести в гру, а на кого після заміни вже не можна розраховувати.
II. Для посилення нападу або блокування доводиться робити заміну при своїй подачі, щоб максимально використовувати даного гравця на всій передній лінії.
III. Для посилення захисту заміна робиться після того, як свій подає втратив право на подачу і захисник входить в гру замість гравця зони 1. Якщо входить до гру володіє сильною впевненою подачею, можна його випускати при своїй подачі.
IV. Заміна для посилення подачі у нас використовується рідко, але вже є в цьому певний позитивний досвід, наприклад на Спартакіаді народів СРСР 1956 року українська чоловіча команда вдало вводила для посилення подачі В. Саліна.

При звичайних замінах тренер, як правило, дає можливість введеним гравцям пройти не тільки передню або задню лінію, але два-три «кола». При замінах для посилення, нападу, захисту, блоку і подачі можна використовувати тільки гравців, спеціально підготовлених до них і що володіють специфічними ігровими якостями (вміння швидко включитися в гру і т. Д.).
V. Для надання відпочинку окремим гравцям (зазвичай нападаючим).
VI. Для обігравання запасних гравців. Це, як говорилося вище, слід робити дуже обережно.
VII. Іноді доводиться брати заміни, коли обидва хвилинних перерви в даній партії використані, а темп гри супротивника необхідно збити.