UkrProSport.ru

Кидок в стрибку - новинка, яка збагатила і обеднила баскетбол

Рік по тому в Токіо на Олімпійських іграх в фінальному матчі з американцями мені довелося опікати Ларрі Брауна. Був момент, коли він обійшов мене і увірвався в трьохсекундну зону. Наш центровий Олександр Петров приготувався вступити в єдиноборство з Брауном. Він чекав, коли той, закінчивши дриблінг, зробить крок, другий ... Як ви, напевно, вже здогадалися, другого кроку не було, і, вигравши якусь частку секунди, американець без жодних перешкод з боку Петрова завершив атаку.

Однак чи означає все це, що я закликаю тренерів дитячих секцій ставити відтепер маленьким баскетболістам лише кидок після першого кроку, навчаючи їх і відштовхуватися правою ногою, і кидати м`яч правою рукою? Ні в якому разі! Бо і в цьому випадку через кілька років в баскетболі знову-таки буде існувати хрестоматійно правильний кидок - кидок після одного кроку.

«Хрестоматійно правильний» - це взагалі-то похвала, але, якщо вдуматися, в похвалі цієї міститься щось образливе. «Хрестоматійно правильний» - це коли учень, в даному випадку - спортсмен, зумів щось правильно засвоїти. Але ж це «щось» досконально відомо і його супернику. А між іншим, той же самий Ларрі Браун в інших ситуаціях атакував, як годиться, - після двох кроків.

Чи варто доводити, що баскетболіст, озброєний двома кидками, сильніше того, у якого є тільки один? Ні, це ж аксіома. Але чому ж у такому разі всі або майже всі наші гравці - в тому числі і гросмейстери від баскетболу - мають тільки один кидок? Та тому лише, що підготовка наших спортсменів йде найчастіше за шаблоном, в сімдесятих роках вчать того ж, чого вчили в сорокових, і вчать так, як вчили в сорокових. Консерватизм, школярське відношення до справи стоять на шляху до прогресу і в спорті.

І якщо мова зайшла про прогрес, не можу не сказати ще про одну заваді, що стоїть у нього на шляху. Йтиметься про надмірному захопленні модою. Я хочу проілюструвати цю тезу розповіддю про одну новинку, яка збагатила і разом з тим, як це не дивно, обеднила тактику баскетболу.

Якщо мені не зраджує пам`ять, першим радянським баскетболістом, який освоїв так званий кидок в стрибку, був Володимир Стремоухов з київського скіфів. Отримавши м`яч від партнера або миттєво зупинившись після дриблінгу в будь-якій точці, розташованій не далі за чим в шести-семи метрах від щита, Стремоухов несподівано і різко стрибав вгору і трохи назад і, перебуваючи в повітрі, направляв м`яч у кошик.




Атака ця була і ефектна (глядачам, звичайно ж, подобався такий витончений кидок) і ефективна - в чемпіонаті 1960 року, коли Стремоухова був оприлюднений цей кидок, опікати киянина, пам`ятається, доручили Вольнову- Вольнов добре грав у захисті і до того ж був на 13 сантиметрів вище Стремоухова - проте Стремоухов набрав в тому матчі очок 20.

Найголовніше гідність такого кидка в тому, що він дозволив до мінімуму скоротити час для атаки. Здавалося б, в жертву мала бути принесена точність кидка: гравець-то часто атакував відразу ж після закінчення дриблінгу і завжди перебуваючи в нестійкому положенні.

Кидок в стрибку накрутив темп і активізував гру в захисті. Чи дивно, що він, цей кидок, сподобався не одним тільки глядачам, але і самим баскетболістам і тренерам? Втім, «сподобалося» - це не те слово: почалося повальне захоплення кидком у стрибку. Через два-три роки в стрибку вже атакували не тільки майже всі гравці вищої ліги, а й баскетболісти юнацьких і навіть дитячих команд.




Все було б добре, але, захопившись новинкою, поквапилися здати в архів старий добрий кидок з статичних положень. Ніхто його, звичайно, не забороняв, і ті гравці, які цим кидком володіли, продовжували набирати їм окуляри. Однак далеко не всі: кидок цей ніхто не забороняв, але він і не заохочувався, кидок цей, бачте, здавався старомодним, незграбним - баскетболісти, уникаючи глузувань і докорів в консерватизмі, форсованими темпами переозброїти. А в дитячих секціях старий кидок нікому з хлопців вже не ставили. Варто було озброювати маленьких баскетболістів обома кидками - їх озброювали тільки одним - звичайно ж, новим. А потрібні були обидва: кожен з кидків має свої плюси і мінуси, наявність тільки одного з них збіднює можливості гравця, команди, баскетболу.

Про достоїнства кидка в стрибку я вже говорив. Але у нього є і свої недоліки. Баскетболіст, з м`ячем в руках піднявся в повітря, зобов`язаний опуститися на майданчик без м`яча. Ну і що ж, запитаєте ви, адже він для того і стрибав, щоб атакувати. Вірно. Ну, а якщо сторож, вгадавши кидок, теж стрибнув і зумів перешкодити атаці? Тут-то вже вибір і зовсім невеликий: або, не дивлячись ні на що, без особливих шансів на успіх продовжуй атаку, або шукай партнера, з яким можна віддати пас, що теж вкрай важко, бо в розпорядженні гравця лічені частки секунди.

У кидка в стрибку є і ще один мінус. Теоретично такий кидок цілком придатний і для атак здалеку. Але оскільки в переважній більшості випадків захищаються не встигають зірвати атаку, вигідніше розстрілювати кошик з середніх дистанцій, а не з далеких. І так як баскетболісти на тренуваннях - а отже, і в матчах - атакували тільки з середніх дистанцій, дальній кидок як такої зник. Атакуючі прагнули наблизитися до щита, а це, зрозуміло, полегшило завдання захисту.

Тепер про кидок з статичних положень. Головний його недолік полягає в тому, що він, вимагаючи попередньої підготовки, забирає досить багато часу. Тому сторож, навіть якщо він знаходиться від суперника на досить солідному відстані, встигає наблизитися до підопічного і зірвати атаку.

Але баскетболіст, озброєний кидком із статичного положення, не зобов`язаний кидати: він може «показати» кидок і, якщо суперник, повіривши, різко піде на зближення, обійти того дриблінгом. Якщо сторож знаходиться поруч, його можна, імітуючи кидок, «підняти» в повітря і потім або пройти до щита, або, дочекавшись, коли суперник приземлиться, атакувати, або, нарешті, віддати м`яч партнеру.

Як бачите, нерозумно ставити питання про те, який з кидків краще: плюси - так само як і мінуси - є у обох. І чи треба доводити, що той баскетболіст, на озброєнні у якого є обидва кидки, при всіх інших рівних сильніше того, хто озброєний тільки одним?

Відео: секрети NBA, які поліпшать ваш кидок

Той, у кого вистачило терпіння прочитати суто спеціальне опис двох кидків, мабуть, погодиться з тим, що не так уже й абсурдний абсурдний на перший погляд висновок, який передував розповіді про новинку: тактика баскетболу, збагачена появою кидка в стрибку, і справді була незабаром збіднена зникненням статичного кидка. Тому причиною не випадкова прорахунок, а, на жаль, сумна закономірність, ім`я якої - мода.

Не злічити бід, які принесло надмірне захоплення модою, - не одному тільки баскетболу. Бажання, щоб усі тенісисти неодмінно рвалися до сітки - навіть ті, які добре грали на задній лінії, - було продиктовано модою. Бажання бачити всі наші футбольні команди грають по горезвісної формулою 4 + 2 + 4 - це теж мода.

Відео: Кидок в стрибку

Ні, я не консерватор. Я теж за нове. Але ж навіть найкращі зразки слід творчо і критично осмислювати, а не сліпо копіювати.

Поділитися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схожі
» » Кидок в стрибку - новинка, яка збагатила і обеднила баскетбол